Výstava pasívnych domov 2017
V rámci medzinárodnej konferencie Pasívnych domov 2017, ktorá sa bude konať vo Viedni 28.-29. apríla 2017, bude sprievodná odborná výstava. Budú tu zastúpení poprední výrobcovia komponentov pre pasívne domy. Nájdete tu pokope informačné materiály, modely, odborníkov, ktorí Vám radi odpovedia na otázky. Viac o konferencií alebo o výstave nájdete tu. Tu si môžete stiahnuť lístok na výstavu zadarmo.
Energetická hospodárnosť budov aktuálne – zmena od 1.1.2017
Od 1.januára 2017 vstúpila do účinnosti Vyhláška 324/2016 Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky z 30. novembra 2016, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 364/2012 ktorou sa vykonáva zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Aktuálne znenie môžete čítať na právnom a informačnom portály Slov-Lex
Dni pasívnych domov 11.-13.novembra 2016
Medzinárodné Dni pasívnych domov sa konajú vždy v druhý novembrový víkend každý rok. V tieto dni sa záujemcovia môžu oboznamovať s konkrétnymi príkladmi energeticky efektívnych stavieb. Pomocou Databázy pasívnych domov, si môžete vyhľadať presné termíny prehliadok sprístupnených budov. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke DPD.
Medzinárodná konferencia Centra pasivního domu 2016
Smart budovy, mestá a regióny 10-11.novembra 2016 v Brne Hlavnými témami sú: rozumné riešenie vedúce k energetickej sebestačnosti ako stavať budovy s takmer nulovou potrebou energie hospodárenie s vodou Na Medzinárodnej konferencií Centra pasivního domu 2016 sa dozviete na konkrétnych príkladoch zo zahraničia o riešeniach energeticky úsporných mestách, obciach a školách. Môžte získať prehľad o aktuálnych technických zariadeniach určených pre použitie v pasívnych a nulových budovách s praktickými skúsenosťami. Súčasťou konferencie je aj sprievodný veľtrh. Viac informácií na oficiálnej stránke akcie.
Exkurzia – Budovy s takmer nulovou potrebou energie
7. 9.6. 2016 Inštitút pre energeticky pasívne domy IEPD, organizuje výnimočnú exkurziu po budovách zaujímavých nielen architektúrou, ale aj technickým riešení. Ponuka budov, ktoré bude možné navštíviť je bohatá: administratívne budovy, bytový dom, domov pre seniorov, školu a materskú školu, kostol. Prehliadky budú absolvované spolu so samotnými autormi a s odborníkmi, s prekladom do slovenského jazyka. Viac informácií nájdete na stránke www.iepd.sk.
Projekt ZEBRA 2020
Nearly Zero-Energy Building Strategy 2020 bude sledovať prechod nZEB budov v európskych krajinách, pričom tieto krajiny majú rôzne klimatické podmienky, stratégie a ekonomické možnosti. Cieľmi projektu bude: – poskytovať údaje umožňujúce sledovanie prechodu na nZEB – porovnávanie bariér, postupov, predaj technológií a najmä ekonomické aspekty, – odporúčania k urýchleniu prechodu trhu na nZEB Ako hlavnou prekážkou pri zlepšovaní energetickej hospodárnosti je nízke povedomie. Projekt ZEBRA 2020 bude hodnotiť finančné stimuly pre vlastníkov a dostatočné informácie o prínosoch energetickej účinnosti ako hlavné riešenie na prekonanie tohto problému. Projekt ZEBRA 2020 poskytne spoľahlivé údaje, ktoré majú posilniť dôveru investorov, poskytnúť odporúčania pre stavebníctvo, pomáhať tvorcom politiky vyvinúť nZEB stratégie na urýchlenie trhu na prechod do roku 2020 a ďalej. Výsledky budú veľmi dôležité nielen pre tvorcov politik na úrovni EÚ a členských štátov, ale aj pre širších aktérov na trhu.
Európska konferencia Budovy s takmer nulovou spotrebou energie
V Rakúskom meste Wels sa uskutoční v dňoch 25. – 26. Februára 2016 konferencia s názvom European Nearly Zero Energy Buildings Conference. Konferencia významne prispieva k zvyšovaniu povedomia o obnoviteľných zdrojoch energie a energetickej účinnosti. Súbežne sa koná výstava zameraná na úsporu energie v stavebníctve Energiesparmesse. Viac sa môžete dozvedieť v odkaze na konferenciu www.nzeb16.eu alebo výstavu www.energiesparmesse.at
Vianočné sviatky
Stále môžete písať svoje otázky, pozrieme sa na ne po vianočných sviatkoch. Prajeme všetkými veselé Vianoce!
Dni pasívnych domov
V dňoch 13. – 15.11.2015 máte možnosť navštíviť domy v pasívnom štandarde. Je to celosvetová akcia. Otvorené pasívne domy pre Vás budú nielen v Rakúsku, Čechách, ale aj na Slovensku. Môžete získať cenné skúsenosti od samotných užívateľov týchto domov a nemusíte pri tom cestovať ani do zahraničia. Viac informácií a databázu domov nájdete tu.
Konferencia 22.-23.10 2015 Budovy s takmer nulovou potrebou energie – fikcia alebo blízka budúcnosť?
Miesto: hotel Holiday Inn, Trnava, Hornopotočná 5 Pozývame Vás na konferenciu pre architektov, projektantov a samosprávy. Prednášky sa budú popri legislatíve a odporúčaných princípoch pri projektovaní venovať aj prevádzkovým výsledkom konkrétnych väčších budov realizovaných vo vyššom štandarde na Slovensku a v Čechách. Budú predstavené úspešné príklady z nám blízkeho prostredia a na záver bude exkurzia do bytového domu a budovy dobrovoľného hasičského zboru v pasívnom štandarde. Konferenciu organizuje Inštitút pre energeticky pasívne domy (IEPD) v spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou ( SIEA). Podujatie nadväzuje na cyklus medzinárodných konferencií “Pasívne domy”. Prihlásenie sa na konferenciu je bezplatné, preto neváhajte. Prihlásiť sa môžete tu. Pre viac informácii kliknite tu.
Odborné podujatie: Ako dosiahnuť ultranízkoenergetickú úroveň výstavby
V rámci Svetového týždňa zelených budov sa dňa 23. septembra 2015 v hoteli Lindner Bratislava uskutočnilo odborné podujatie s témou: Ako dosiahnuť ultranízkoenergetickú úroveň výstavby. Odborným garantom podujatia bola Slovenská komora stavebných inžinierov. Podujatie viedol prof. Ivan Chmúrny z Katedry pozemných stavieb Slovenskej technickej univerzity. Martin Mihál zo spoločnosti Xella predstavil už zrealizované projekty v energetickej triede A1 a A0, výhody murovaných konštrukcii z materiálov YTONG i SILKA pre ultranízkoenergetické domy. Medzi nesporné výhody určite patrí nízka uhlíková stopa, neobmedzená životnosť a teplotná stabilita. Zároveň prezentoval nový materiál YTONG Energy+. Miroslav Zliechovec z firmy Knauf Insulation rozprával o inováciách v zatepľovaní, Michal Žižka z Knauf o dosiahnutí komfortu pomocou nových dosiek s modifikovaným sadrovým jadrom. Peter Bohuš z firmy e-Dome pripomenul dôležitosť tepelnej zotrvačnosti v budovách. Ladislav Piršel z firmy Alocons urobil živú ukážku softvéru Edliclima, ktorý uľahčí prácu pri energetickom navrhovaní a posudzovaní budov.
Zelené verejné obstarávanie
Zelené verejné obstarávanie Pozvánka na bezplatný seminár Verejné obstarávanie ako nástroj ochrany životného prostredia Zelené verejné obstarávanie je postup, pri ktorom sa zohľadňujú environmentálne aspekty v rámci verejného obstarávania, a to zadávaním environmentálnych charakteristík do súťažných podkladov. V súčasnosti Európska únia aktívne podporuje a presadzuje zelené verejné obstarávanie v kontexte politiky udržateľnej výroby a spotreby. Využitím potenciálu kúpnej sily orgánov financovaných z verejných zdrojov, ktorá predstavuje značnú časť HDP nielen v SR, ale aj v celej EÚ, na výber výrobkov, služieb a stavebných prác šetrných k životnému prostrediu, možno významne prispieť k dosahovaniu udržateľného hospodárstva a napĺňaniu environmentálnych cieľov ako SR, tak aj EÚ. Cieľom seminára je priblížiť verejným inštitúciám problematiku zeleného verejného obstarávania, prínosy, oboznámiť účastníkov s možnosťami uplatňovania environmentálnych charakteristík v súťažných podkladoch, predstaviť environmentálne značky a ukázať príklady z praxe ako inšpiráciu. Termín: 14.10.2015 Miesto konania: Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja K dolnej stanici 7282/20 91101 Trenčín (zasadačka č. 226, 2. nadzemné podlažie) Seminár je bezplatný. Kapacita je obmedzená. Uzávierka prihlášok je dňa 12.10.2015. Prihlášku zašlite do tohto termínu elektronicky na nižšie uvedenú kontaktnú osobu: KONTAKTNÁ OSOBA: Ing. Zuzana Baranovičová zuzana.baranovicova@sazp.sk 0906 314 001 Pozvánka na seminár Prihláška na seminár
Konferencia o dodržiavaní a o kvalite stavebných prác na zlepšenie energetickej hospodárnosti v budovách
v Bruseli 4. septembra 2015 Ako sami vieme, samotný projekt, i keď kvalitný, nezaručuje dosiahnutie energetickej hospodárnosti budovy (EHB) v praxi. S výsledkom úzko súvisí dodržiavanie a kvalita stavebných prác. Aj keď je to často prehliadané, tieto aspekty sú nevyhnutné pre splnenie celkového cieľa EHB, tj budovy s takmer nulovou potrebou energie (NZEB) v praxi. Ak Vás zaujala téma, viac sa môžete dozvedieť tu.
DEŇ ENERGIE: ÚSPORY A ŽIVOT V BUDOVÁCH
29.06.2015 Trenčín – Problematike energetických úspor v budovách sa venovalo podujatie s názvom Deň energie: úspory a život v budovách, ktoré sa uskutočnilo 29. júna 2015 v budove Trenčianskeho samosprávneho kraja. Zástupcovia verejného sektora sa dozvedeli že vývoj speje k budovám s takmer nulovou spotrebou energie a znižovanie energetickej náročnosti nie je len zatepľovanie budov. Projektový manažér Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre Mater Kerestúr informoval o pripravovanej výzve z operačného programu Kvalita životného prostredia zameranej na obnovu verejných budov. Člen Agentúry pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie – nZEB Michal Lešinský prezentoval príklady dobrej praxe obnovy verejných budov, zdravé vnútorné prostredie ako hlavnú výhodu kvalitnej obnovy a možnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie. Dni energie sú neziskové podujatia, ktoré sa organizujú každoročne v mesiaci jún v celej Európe v rámci týždňa udržateľnej energie a podporujú bezpečné, čisté a účinné využívanie energie.
Triedy energetickej hospodárnosti budov
Aby nová stavba mohla byť skolaudovaná, musí spĺňať minimálnu požiadavku na energetickú hospodárnosť budov, stanovenou hodnotou globálneho ukazovateľa primárnej energie. Táto hodnota sa bude do roku 2021 priebežne meniť. po roku 2013 horná hranica energetickej triedy B, po roku 2015 horná hranica energetickej triedy A1 a po roku 2020 (NZEB) horná hranica A0. zdroj: Hodnotenie energetickej hospodárnosti budov na Slovensku, prof. Ing. Sternova PhD., TSUS, vyhláška 364/2012 Z.z.
Budovy s takmer nulovou potrebou energie predo dvermi
Dňa 12.5.2015 sa konalo odborno-prezentačné podujatie v Trnave. Boli pripravené pre Vás aktuálne témy, odprezentované fundovanými odborníkmi na Slovensku v tejto oblasti. Mali ste možnosť sa dozvedieť aké nás čakajú ďalšie zmeny a požiadavky podľa vyhlášky MDVRR SR č. 364/2012 Z.z od 1.1. 2016. Bol Vám predstavený progresívny postup projektovania a jeho príklad aplikovania v praxi. Zároveň Vám boli odprezentované produkty, ktoré ponúkajú svojimi vlastnosťami, kvalitou i cenou efektívne riešenia nZEB budov.
nZEB budovy je možné financovať Integrovaným regionálnym operačným programom
Dňa 18.12.2014 Európska komisia schválila Integrovaný regionálny operačný program na programové obdobie 2014-2020 (IROP) vykonávacím rozhodnutím komisie č. C(2014) 10182 zo dňa 18. decembra 2014. V rámci prioritnej osi 4 „ Zlepšenie kvality života v regiónoch s dôrazom na životné prostredie” môžeme očakávať v druhom kvartály tohto roka výzvu č.4.1 Zvýšenie energetickej efektívnosti bytových domov. Zameriava sa na dosiahnutie komplexnej obnovy existujúcich bytových domov nad rámec nákladovo-optimálnych požiadaviek uvedených v Smernici o energetickej hospodárnosti budov, tak aby sa potreba energie znížila na úroveň nízkoenergetických, ultranízkoenergetických budov a budov s takmer nulovou potrebou energie nZEB. Pre dosiahnutie parametrov nZEB budovy je potrebné vychádzať z akceptovania troch na seba nadväzujúcich kritérií: Zníženie mernej potreby tepla na vykurovanie Zníženie spotreby primárnej energie na vykurovanie, chladenie, vetranie, prípravu teplej vody a osvetlenie. Značné pokrytie celkovej potreby primárnej energie obnoviteľnými zdrojmi energie. Podporované budú projekty renovácie bytových domov, verejných budov, výstavba nových budov. Zvýhodňované budú komplexné projekty s najvyššou úsporou primárnych energetických zdrojov a nebudú podporované projekty, v ktorých bude navrhované odpojenie od účinných systémov CZT alebo inštaláciou OZE sa zvýšia emisie znečisťujúcich látok do ovzdušia. Podporené stavebné objekty musia byť plne bezbariérové a musia spĺňať požiadavky na hygienické parametre vnútorného prostredia budov. Podpora bude podmienená predložením energetického auditu, na základe ktorého v procese hodnotenia dôjde k overeniu výpočtov plánovaných úspor a technickej uskutočniteľnosti navrhovaných energetických opatrení. Pre viac informácií nás kontaktujte.
European Nearly Zero Energy Buildings Conference 2015
Medzinárodná konferencia venovaná budovám s takmer nulovou potrebou energie, obnoviteľným zdrojom, technológiám, nákladom a financovaním novej výstavby a rekonštrukcie. Priebežne konferencie sa koná Veľtrh “Energiesparmesse”, 25.2 – 01.03.2015
Tepelné mosty a nežiadúca vlhkosť v interiéri
V tomto článku sa budeme Vám snažiť odpovedať na nasledovné otázky: „Prečo sa v zime objavujú na stenách plesne? Prečo sa okná rosia?“ Hlavnou príčinou sú tepelné mosty. Tepelné mosty sú miesta v konštrukcií, kde vďaka oslabeniu tepelnej izolácie alebo tvaru, dochádza k zvýšenému prestupu tepla ( napr. rohy, balkón, napojenie steny k podlahe alebo k streche a pod.) Ak nie sú všetky detaily dostatočne vyriešené (výpočtom), môže dôjsť v oslabených miestach k zníženiu vnútornej povrchovej teploty a následne ku kondenzácií. Teplota, pri ktorej vznikne tento stav, sa nazýva teplota rosného bodu. V nasledujúcej tabuľke je teplota rosných bodov v závislosti od teploty v interiéri a relatívnej vlhkosti vzduchu. relatívna vlhkosť % t (°C) 30 40 50 60 70 80 16 -1,4 2,4 5,6 8,24 10,53 12,55 17 -0,6 6,51 6,51 9,18 11,49 13,53 18 0,18 4,21 7,43 10,12 12,45 14,50 19 1,05 5,1 8,35 11,06 13,40 15,47 20 1,91 6,0 9,26 12,0 14,36 16,44 21 2,77 6,89 10,18 12,94 15,32 17,42 22 3,64 7,78 11,1 13,88 16,27 18,39 23 4,5 8,68 12,02 14,81 17,23 19,36 Jednoduchý príklad na pochopenie tabuľky: v miestnosti máme v zimných mesiacoch príjemne teplo 22°C. Vetráme oknami menej, aby nám neuniklo drahé teplo. Ďalej varíme, perieme, kúpeme sa, až vlhkosť vzduchu v miestnosti je 70%. Ak sa táto vlhkosť neodvedie preč, môže skondenzovať v kútoch, na oknách, kde je teplota menšia ako 16,27 °C. Ak tento stav trvá viac ako 3 dni, vznikajú na týchto miestach plesne. Ideálna vlhkosť sa pohybuje medzi 50 až 60%. Naproti tomu príliš suchý vzduch môže spôsobovať vážne zdravotné problémy. Zdroj: Stavebná tepelná technika, Tepelná ochrana budov: M.Halahyja, I. Chmúrny, Z.Sternová
Optimalizácia návrhu slnečného systému
20.11.2014 sa konal seminár “Budovy s takmer nulovou potrebou energie”, ktorý organizuje SKSI. V rámci seminára mal prednášku aj Ing. Lukáš Skalík PhD, v ktorej oboznamoval o optimalizácií návrhu komponentov slnečného energetického systému (SES). Na to, aby bola čo najviac využitá solárna energia s čo najmenšími tepelnými stratami, má vplyv: – vhodná tepelná izolácia zásobníka teplej vody na zníženie súčiniteľa tepelnej straty na 2W/m2K, – objem zásobníka teplej vody (TV), – pomer výšky a šírky zásobníka TV, najvhodnejší pomer je 3 až 4, – vhodný návrh prívodu potrubia studenej vody do zásobníka TV, – plocha solárnych kolektorov, – sklon a orientácia samotných kolektorov. V prípade , že solárne kolektory sa navrhujú za účelom ohrevu TV, navrhuje sa 0,6-0,8m2 plochy kolektora na osobu. V lete sa pokryje tým 85-100% potreba TV. V prípade, že solárne kolektory navrhujeme za účelom podpory kúrenia, navrhuje sa 0,3-0,5m2 plochých kolektorov na m2 vykurovanej plochy alebo 0,2m2 vákuových kolektorov na m2 vykurovanej plochy. V tomto prípade, treba riešiť vysoké prebytky v letných mesiacoch. Ako najvhodnejšie riešenie je zohrievanie vody vo vonkajšom bazéne.
Dlho očakávané dotácie na obnoviteľné zdroje
Od kedy budú dotácie? Operačný program Kvalita životného prostredia, prostredníctvom ktorého budú príspevky poskytované, bol schválený v októbri 2014. Predpokladáme, že systém bude k dispozícii v druhej polovici roka 2015,” uviedol riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor. Na čo sa budú dávať dotácie? – na fotovoltaické panely – na malé veterné turbíny – termosolárne kolektory – na kotly na biomasu – na tepelné čerpadlá Ako sa počíta výška dotácie? Konečné výšky podpory na rôzne druhy zariadení ešte nie sú určené. Pri jednotlivých druhoch zariadení bude zvolený percentuálny limit alebo maximálna suma. Čo je dôležité pri výbere firmy a zariadení? Firma inštalujúca zdroj musí byť minimálne 3 roky na trhu. Musí mať zamestnaného pracovníka s akreditáciou Ministerstva hospodárstva. Zariadenia musia byť so stanovenou účinnosťou a podrobené skúškam. Pre viac informácií nás kontaktujte.
Emisie, obnoviteľné zdroje a energetická účinnosť: EP žiada záväzné ciele na rok 2030
TLAČOVÁ SPRÁVA Parlament v stredu vyzval na 40% zníženie emisií skleníkových plynov, 30% podiel obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe energie a 40% energetickú účinnosť v EÚ do roku 2030. Tieto ciele by mali byť záväzné. Návrhy Európskej komisie ohľadom politiky EÚ v oblasti klimatických zmien v období 2020-2030, ktoré boli predstavené 22. januára, sú podľa poslancov krátkozraké a málo ambiciózne. Parlament v stredu prostredníctvom uznesenia, ktoré poslanci schválili pomerom hlasov 341 (za): 263 (proti): 26 (zdržalo sa hlasovania), vyzval Komisiu a členské štáty, aby stanovili záväzný cieľ EÚ znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov aspoň o 40% v porovnaní s úrovňami z roku 1990. Poslanci tiež požadujú záväzný cieľ 40% energetickej účinnosti EÚ, a to v súlade s výsledkami výskumu týkajúceho sa potenciálu nákladovo účinných úspor energie, ako aj záväzok vyprodukovať do roku 2030 aspoň 30 % celkovej konečnej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov. Tieto záväzné ciele EÚ by sa mali realizovať prostredníctvom individuálnych národných cieľov, ktoré zohľadňujú osobitnú situáciu a potenciál každého členského štátu. Ceny energií významne vplývajú na firmy, priemysel a našich občanov. Ak chceme znížiť dovoz energií zo zahraničia, musíme v Európe vyrábať viac, pričom naše zdroje budeme využívať lepšie a efektívnejšie,” uviedla spravodajkyňa výboru EP pre životné prostredie Anne Delvaux (EPP, BE). “Široký energetický mix s vyššou energetickou účinnosťou predstavuje najlepší spôsob, ako znížiť emisie skleníkových plynov, podporiť nové technológie a inovácie, vytvoriť pracovné miesta a pretvoriť našu ekonomiku na ekologické hospodárstvo,” dodala. Tento výsledok nie je uspokojivý. Sľubujeme sebe samým, Európanom a európskemu priemyslu, že nová klimatická politika bude realistická, flexibilná a nákladovo efektívna. To sú veľmi dobré predsavzatia. Zdvojnásobenie cieľov znižovania emisií po roku 2020 však nie je realistické. Je to cesta k znižovaniu konkurencieschopnosti európskeho priemyslu,” uviedol spravodajca výboru EP pre priemysel Konrad Szymański (ECR, PL), ktorý po hlasovaní požiadal o odstránenie svojho mena zo správy. “Prijatie týchto cieľov pred rozhovormi v Paríži v roku 2015 je chybou. Nemali by sme ukázať všetky naše karty predtým, ako sa vyjadria naši partneri. Záväzné ciele pre obnoviteľné zdroje energie a energetickú účinnosť nepatria medzi flexibilné opatrenia. Dobre vieme, že členské štáty a jednotlivé odvetvia majú rôzne kapacity,” dodal. Obavy v súvislosti s málo ambicióznymi klimatickými návrhmi Nelegislatívne uznesenie nadväzuje na marcovú Zelenú knihu Komisie, ktorá odštartovala diskusiu o balíku opatrení v oblasti klímy a energetiky na roky 2020-2030. Platnosť aktuálneho rámca vyprší v roku 2020. Návrhy Komisie z 22. januára, ktoré stanovujú menej ambiciózne ciele, sa na pôde Parlamentu stretli s nedôverou a hlbokým znepokojením. Poslanci vyčítajú oznámeniu Komisie krátkozrakosť a nedostatok ambícií hneď na niekoľkých úrovniach. Podľa uznesenie trpí predovšetkým nedostatkom vnútroštátnych cieľov v oblasti obnoviteľných zdrojov a zmysluplných opatrení na podporu energetickej efektívnosti.
Dni otvorených dverí
Dňa 8. a 9.11 2013 v rámci Dní pasívnych domov 2013 boli otvorené dvere v našej kancelárií a pripravili sme aj exkurziu na stavbe. Teší nás prejavený záujem ako laickej tak aj odbornej verejnosti o problematiku energetických úspor v budovách.
Štátna podpora pre malých výrobcov obnoviteľnej energie od roku 2014
Dňa 03.07.2013 schválila vláda Koncepciu rozvoja výroby elektriny z malých obnoviteľných zdrojov energie, ktorá počíta aj s jednorazovou finančnou podporou pri výstavbe týchto zariadení. Podpora by sa mala vzťahovať na všetky druhy obnoviteľných zdrojov energie s inštalovaným výkonom do 10 kW, ktoré sú vhodné na výrobu tepla a elektriny pre vlastnú spotrebu v domácnostiach, tzn. na fotovoltické panely, fototermálne kolektory, malé veterné turbíny, tepelné čerpadlá a kotly na biomasu. Odhadovaná výška finančnej podpory na zdroj (s inštalovaným výkonom 2-3 kW) sa pohybuje v rozmedzí od 1000 do 2000 eur. Viac na http://www.vlada.gov.sk/vlada-podporila-malych-vyrobcov-zelenej-energie/
Neziskové podujatie na Mierovom námestí v Trenčíne
Dňa 28.06.2013 sa uskutočnilo na Mierovom námestí v Trenčíne zábavno-náučné podujatie s názvom Postavím si zdravý dom, energiu šetrím v ňom. Ďakujeme, že ste sa prišli zabaviť a dozvedieť sa aj veľa nových podnetných informácií.
17. ročník medzinárodnej konferencie Tepelná ochrana budov
V dňoch 16. a 17. mája 2013 sa pod záštitou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky konal v hoteli Patria na Štrbskom plese 17. ročník medzinárodnej konferencie Tepelná ochrana budov 2013. Za nosnú tému konferencie možno označiť sprísňujúce sa požiadavky na energetickú hospodárnosť budov, ktoré vyplývajú z nových právnych a technických noriem. Často skloňovaným medzníkom bol rok 2020, po ktorom sa v členských štátoch EÚ budú stavať už len budovy s takmer nulovou potrebou energie. To je zároveň jedným z dôvodov, prečo na tejto konferencii nesmela chýbať ani Agentúra s takmer nulovou spotrebou energie – nZEB. Agentúra sa konferencie zúčastnila s vlastným príspevkom s názvom “Koncepčný návrh pasívneho domu ako základ budov s takmer nulovou potrebou energie”, ktorý bol na Štrbskom plese prezentovaný našimi odborníkmi.
Agentúra nZEB na portáli ManagEnergy
Agentúra pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie – nZEB bola úspešne zaregistrovaná na webovom portáli ManagEnergy. Čo je ManagEnergy? Je to podporná iniciatíva programu Európskej Komisie “Inteligentná Energia – Európa”. Primárnym cieľom tejto iniciatívy je poskytovanie technickej pomoci orgánom verejnej správy a ďalším aktérom pôsobiacim v oblasti energetickej efektívnosti a obnoviteľnej energie na miestnej a regionálnej úrovni. ManagEnergy ponúka široké spektrum nástrojov zameraných najmä na vzdelávanie a hľadanie vhodných partnerov na spoluprácu.
Stretnutie Jána Hudackého s Agentúrou nZEB v Trenčíne
V utorok 5.marca 2013 sa v hoteli Elizabeth v Trenčíne stretol predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký so zástupkyňou občianskeho združenia Agentúra pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie – nZEB Dominikou Beňovou. Predmetom ich rokovania bola problematika štátnej podpory výstavby energeticky úsporných budov. Rozhovor sa niesol v duchu hľadania spoločného riešenia, ktoré nielenže oživí stavebný trh, ale zároveň bude mať pozitívny dopad na kvalitu bývania, životné prostredie a zamestnanosť.
Najnovšie komentáre